سَقِّز، آدامس طبیعی کوردستان

سَقِّز، آدامس طبیعی کوردستان

سَقِّز، آدامس طبیعی کوردستان

سقز که به کردی به آن جاجکه گفته می شود، صمغ (شیره غلیظ) درخت بنه یا همان درخت پسته وحشی است. سقز، ماده‌ای مانند آدامس است و غلظت آن تا حدی است که می‌توان از آن به عنوان یک آدامس مفید و طبیعی استفاده کرد. سقز یا شیره درخت بنه در صنعت آدامس استفاده می‌شود و موجب کش آمدن آدامس می‌شود. شیره درخت بنه در هنگام ترشح به رنگ سبز خیلی روشن، غلیظ و بسیار چسبنده ‌است.

سقز

درخت بنه در مناطق غربی ایران رشد می‌کند و درختی از مناطق سردسیری است. معمولاً درفصل پاییز و با ریختن برگ درخت بنه، شکاف کوچکی روی تنهٔ درخت ایجاد می‌کنند و از آن شکاف، شیرهٔ سقز ترشح می‌شود که در ابتدا به رنگ سبز متمایل به سفید بوده و پس از گذشت مدتی به رنگ زرد تغییر رنگ می‌دهد.

ابوعلی سینا برای جویدن سقز خواص درمانی برشمرده است و آن را مفید خوانده است. این صمغ استفاده دارویی فراوان داشته و به عنوان یک ملین قوی در درمان یبوست و درمان ناراحتی ‌های گوارشی استفاده می ‌شود. ۲۵ درصد از شیره سقز حاوی روغن پر ارزش و صنعتی تربانتین است که کاربردهای فراوانی در صنعت دارد.

سقز ماده‌ای اشتها آور است و به هضم غذا بسیار کمک می کند. اکثر مواقع پزشکان طب سنتی برای رفع کم اشتهایی سقز یا همان آدامس طبیعی را تجویز می‌کنند. همچنین مصرف سقز می‌تواند برای کبد و طحال نیز مفید باشد و جویدن سقز به عملکرد بهتر و سریع‌ترکبد کمک می‌کند. مخلوط کردن سقز با پیه آب شده برای نرمی ناخن‌های خشک و شکننده مفید است و خواص آنتیبیوتیکی سقز می‌تواند برای درمان زخم معده کاربرد داشته باشد. همچنین اهالی محلی، سقز را به صورت ناشتا مصرف می‌کنند زیرا معتقدند موجب دفع سنگ کلیه و درمان بیماری ‌های کلیوی می ‌شود

سقز

مخلوط آن با روغن زیتون التیام بخش سوزش و خارش بدن است. از دیدگاه پزشکان طب سنتی مصرف سقز و مالیدن آن روی زخم موجب کاهش درد و بهبودی سریع تر آن می‌گردد و جویدن سقز باعث کاهش و رفع بوی بد دهان و سنگینی معده می‌شود.

آدامس طبیعی

علاوه بر مواردی که ذکر شد شیره سقز در تهیه آدامس، عطر، خوشبو کننده‌ها، حشره ‌کش‌ها و در صنعت داروسازی در تهیه نرم ‌کننده‌ها و ضد عفونی ‌کننده‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این در صنعت پلاستیک ‌سازی، تهیه واکس کفش و چرم و صنعت چاپ مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به علت نبود صنایع تبدیلی مناسب، اکثر سقز تولیدی در ایران به خارج از کشور صادر گردیده و به عنوان مواد پایه بسیاری از صنایع یادشده به کار برده می ‌شود.

آیا به دنبال خرید این محصول هستید؟

بسیاری از هموطنان خرید این محصول را پیشنهاد کرده اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.