شلماش؛ طوفانی در دل کوه

شلماش؛ طوفانی در دل کوه

شلماش؛ طوفانی در دل کوه

روستای سرسبز و جنگلی شلماش در جنوب غربی شهرستان سردشت، در استان آذربایجانغربی قرار دارد. در 15 کیلومتری این روستا، آبشاری زیبا و خروشان از دل کوه های فرو می ریزد. آبشاری که هم نام «شلماش» است و چشم اندازهای زیبا و منحصربفردی داشته و از زیباترین جاذبه های طبیعی منطقه کردستان به شمار می آید. آبشارهای سه قلوی شلماس حدود ۲۰۰ متر ارتفاع دارند که در انتهای دره، حوضچه‌ای تماشایی را تشکیل می‌دهند.

«شلماش» در زبان کردی به معنی سنگ بزرگ است و دلیل این نامگذاری، ارتفاع و سنگی بودن کوهی است که آبشار از آن جاری می شود. آبشار شلماش از سه طبقه پشت سر هم تشکیل شده و در مجموع از ارتفاع ۵۰ متر به پایین سرازیر می شود. سرچشمه آبشار رودخانه «زاب کوچک» روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش قرار دارد. آبشار شلماش با شماره‌ی ۴۳۴ در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسیده است.

مسافران و گردشگران با ورود به محوطه آبشار می توانند نمایی از آن، بویژه آبشار اول را مشاهده کنند، اما برای اینکه از دو طبقه دیگر آن نیز بازدید کنند باید راهیِ دره ای سبز شده و با پشت سر گذاشتن پله هایی که برای این منظور تعبیه شده به تماشای دو طبقه دیگر آن بروند.

با حضور در این منطقه می توان علاوه بر تماشای زیبایی های آبشار و چشم انداز های پیرامون آن، پیاده روی کوتاه ولی دل انگیزی را در میان جنگل و دره ای سرسبز تجربه کرد و روزی خاطره انگیز را در میان این همه زیبایی خلق کرد. 

مسیر سردشت تا روستای شلماش حدود 20 دقیقه طول می کشد، جاده ای با چشم‌انداز زیبا و تماشایی‌ که به نزدیکی آبشار و پارکینک بزرگ تعبیه شده می رسد. باقی راه تا کنار آبشار با مناظری از درخت‌های بلوط، چنار، انار و گردو چشم‌نواز شده است و آبشار که هجمه آب در دل صخره و سنگ، طوفانی به پا کرده است.

برای سفر به آبشار شلماش بهترین زمان ممکن اوایل خرداد تا اواسط آبان است؛ در این مدت زمان شرایط آب و هوایی کمی معتدل تر شده و می تواند یک فرصت عالی برای فرار از گرمای تابستان به شمار بیاید. لازم به ذکر است این منطقه از ایران در فصل پاییز هم زیبایی های خاص خودش را دارد و می تواند لحظاتی بی نظیر برای تماشای برگ ریزان پاییز به وجود آورد.

اردیبهشت ماه یکی از پر آب ترین زمان هایی است که می توان آبشار شلماش را در آن مشاهده کرد که البته سرمای نسبتاً زیادی در آن برقرار است. در شلماش، سکوهایی برای استراحت مسافران و گردشگرن ایجاد شده است و امکان اقامت و چادر زدن وجود دارد. از امکانات رفاهی دیگر در این مکان می‌توان به فروشگاه، رستوران و سرویس بهداشتی اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید شب را در اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی شهرستان سردشت سپری کرده و اقامت در بافت قدیمی و معماری اصیل این منطقه را تجربه کنید. 

اگر خواستید در فصل زمستان به سمت آبشار شلماش در سردشت بروید حتماً قبل از سفرتان به این موضوع توجه داشته باشید که این سرمای نسبتا شدیدی در این منطقه وجود دارد که لازم به تهمیدات ویژه ای برای سفر کردن می باشد. در فصل زمستان نیز به‌دلیل هوای سرد منطقه ممکن است آبشار یخ بزند و منظره‌ی زیبایی و رویایی‌ای را ایجاد کند.

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.