علی اکبر مرادی نوازنده تنبور

علی اکبر مرادی نوازنده تنبور

علی اکبر مرادی نوازنده تنبور

علی اکبر مرادی در 15 اسفند ماه سال 1336 در استان کرمانشاه شهرستان دالاهو و در روستای بان زلان نردیک به شهر گهواره متولد شد.

ذوق سرشار او و بهره گیری از محضر اساتیدی هم چون سید ولی حسینی، سید محمود علوی و دیگر بزرگان تنبور سبب شد تا در سن 30 سالگی مقام های تنبور را به طور کامل فراگیرد.

او در سال 1350 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد و در سال 1351 اولین گروه تنبور را با کمک دیگر دوستانش تشکیل داد.

او هم چنین در سال 1359 با تشکیل گروه تنبور شمس به این گروه پیوست .

فعالیت های حرفه ای این گروه و اجراهای جاودانه ای که با استاد شهرام ناظری داشتند در شناسایی ساز تنبور به هم وطنانمان و پس از به جهانیان بسیار تاثیر گذار بود.

آثار ماندگاری هم چون صدای سخن عشق، مطرب مهتاب رو و بعدها آلبوم حیرانی بخشی از اجراهای رسمی این گروه است.

علیی اکبر مرادی با تلاش مستمر و تحقیق و زحمات فراوان و وسواس گونه مقام های تنبور را گرد آوری و درقالب سی دی و کتاب های متعدد منتشر کرد تا در دسترس علاقه مندان این ساز باستانی قرار گیرد.

او علاوه بر فرزندان خودش (آرش و کورش ) شاگردان شناخته شده ای از جمله حیدر کاکی، جهانبخش رستمی ، فردین فرمانی و خشایار رشیدی و…….  را به جامعه موسیقی معرفی کرده است.

کنسرت های زیادی را در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است.

این استاد گرانقدر با انرژی و پشتکاری منحصر به فرد دست به شاهکار دیگری در این راه زد.

از آنجا که او با دغدغه ها و مشکلات هنرجویان و هم چنین محرومیت های منطقه کاملا آشنایی داشت،

کلیه وجوه حاصل از فروش زمین های پدری که به دلیل ساخت سد زمکان در حوزه سد قرار گرفت و هم چنین درآمد حاصل سالها اجرای کنسرت ها و هم چنین پاداش بازنشستگی آموزش و پرورش را صرف ساختن مکانی شایسته برای اموزش تنبور کرد و نام آن را   خانه تنبور   گذاشت.

خانه تنبور ساختمانی است به شکل تنبور در روستای زادگاهش دارای سالن اجرا، اتاق و امکانات مختلف به منظور آموزش این ساز ساخته شد.

او علیرغم همه ممانعت ها و سخت گیری هایی که در ادامه ساخت و تکمیل به عمل امد خانه تنبور را در شهریور 1396 افتتاح کرد.

از آن موقع تا کنون هر ساله جشنوازه موسیقی با حضور و داوری بزرگان موسیقی و تنبور برگزار می شود و به نوازندگان برتر  گروههای سنتی مختلف طی مراسمی جوایزی اهدا می شود.

در سالهای گذشته اساتیدی هم چون طاهر یارویسی، حسین علیزاده،شهرام ناظری، کیخسرو پور ناظری ،کیهان کلهر،اردشیر کامکار، علیرضا فیض بشی پور و…… حضورداشته اند اما در سالهای اخیر با دلیل وجود بیماری کرونا این جشنواره به شکل مجازی بر گزار گردیده است.

بی تردید استاد علی اکبر مرادی یکی از گنجینه های با ارزش مقام های اصیل تنبور که با تلاش وضف نا پذیری نسبت به گردآوری و حفظ این آثار همت گماشته است و با سبکی کاملا منحصر و متفاوت، یکی از پر کارترین هنرمندان معاصر موسیقی ماست که در حوزه اجرای کنسرت ، آموزش و بنیان گذاری خانه تنبور فعالیتی وصف ناپذیر داشته است.

علی‌اکبر مرادیوجه حاصل از فروش زمین‌های پدری خود در منطقهٔ گوران در استان کرمانشاه را نیز که به دلیل ساخت سد آزادی (زمکان) زیر سد می‌رفت، به تمام درآمد آلبوم مقامات تنبور را به همراه پاداش بازنشستگی خود از آموزش و پرورش وقف ساختن مرکزی برای آموزش تنبور به نام خانهٔ تنبور در روستای بانزلان کرد.

ضمن ارزوی سلامتی و موفقیت برای این استاد گرانقدر بخشی از آثار او به شرح ذیل است.

۷۲ مقام تنبور (۴ سی‌دی)

کُردانه

در آیینهٔ آسمان

دو واله

آلبوم تنبور در ایران

مقامات مجلسی تنبور (۲ سی‌دی)

مهر و ماه (۲ سی‌دی)

نسیم و گندم‌زار

سحر واران

سماع مستانه

تریکه هانه

یار آسمانی

پاییز

گلاریزان

چهار سی‌دی که به مقام‌های تنبور و آئین‌های کهن ایرانی می‌پرداخت نه تنها در ایران انتشار یافت و مورد استفاده بسیاری از علاقه‌مندان موسیقی قرار گرفت بلکه بعدها هم باعث شد که مرادی را برای جایزه «گرمی» کاندیدا کنند 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.