فرش کلیایی؛ حریر نقش در بافته هایی پولادین

فرش کلیایی؛ حریر نقش در بافته هایی پولادین

فرش کلیایی؛ حریر نقش در بافته هایی پولادین

در دیاری که زندگی آدم ها در کنار دار قالی و فرش شکل می گیرد و عمرها با گره های رنگینش در هم تنیده است، قالی فقط بخشی از فرهنگ و هنر نیست، بلکه تاریخ نانوشته مردمانی است که آن را به باورها، ارزش ها، آرزوها و دل خواسته هایشان پیوند زده اند.

برای این مردمان قالی هویت و معنای حیات بود و آداب و رسومی که برای برپا کردن دار قالی به جا می آورد، نشان از تقدس هنر قالی بافی نزد خالقانش داشت.

بافته هایی پولادین و ستودنی و نقش و نگاری پر رمز و راز که در فراخنای تاریخ، در خاطره وارثانش نسل به نسل به گذشته و تکرار شده است.

این چنین بود که قالیباف از قالی معنا را می فهمید و با آن در ارتباط بود و نقشی از خود در قالی بر جای می گذاشت.

زمانی که ماشینی شدنِ زندگی، رونق حیاتی هویت را از خانه های مردمان برچید و قالی کوردی، برای نسل نو معنای کهنه یافت، نقش و نگار روستایی و عشایری قالی های بومی در حافظه خالقانش به تاریخی بی تکرار پیوست. قالیباف جدید با بافته های تازه آنچنان آشناست که قالی را جز با همین نقش‌های نو نمی‌شناسد و قالی‌های بومی برای چنان غریب است که گویی آوازه قالی‌ها و قالیبافانش افسانه­ای قدیمی بیشتر نبوده است.

فرش کلیایی

با این حال آنان که دل به خاک این دیار بسته اند و هستی­شان با هنر بوی این سرزمین عجین شده است، افسانه های محال را زنده کردند؛ امروز نام فرش و قالی سنقروکلیایی برای جامعه تولید کنندگان قالی کشور و برای قالیباف کورد، هویتی است جهانی که می تواند با سرافرازی تمام، به آن ببالد.

فرش کلیایی

به همت سازمان صنعت و معدن و مرکز ملی فرش ایران قالی کلیایی با شماره ثبت ۱۰۲۳ و با نشان جغرافیایی سنقروکلیایی به عنوان یک برند جهانی به ثبت رسید.

افتخاری که تا کنون برای قالی ۱۳ منطقه دیگر ایران رخ داده است.

امروز در دورانی به سر می‌بریم که علیرغم رونق قالیبافی، نقش های بوی قالی برای قالیبافان غریب می نماید.

ثبت نشان «قالی پولادین سنقروکلیایی» گامی بلند در برای احیای قلب تپنده قالی اصیل کوردی و کرمانشاهی بود که هویت را به انگشتان قالی بافان این سامان برگرداند. هویتی که ریشه در میراث فکری و فرهنگی این دیار دارد و همچون رشته‌های محکم قالی هایش، فرسودنی نیست.

قالی سنقروکلیایی با نقش‌های «بازوبندی»، «دارگل»، «ترنج»، «لنجاب»، «حسین آباد» و تک گل های کلیایی تازه تر رخ می‌نماید. قالی سنقر . یکی از دست بافته های اصیل کردی به شمار می‌آید و حفظ اصالتش وابسته به ریشه های قومی آن است که آن را از خطرات انحلال در نقوش دیگر مصون خواهد کرد.

آیا به دنبال خرید این محصول هستید؟

برای اطلاع از قیمت و نحوه خرید این محصول بر روی دکمه روبه رو کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.