مجتبی میرزاده نوازنده ای تمام عیار

مجتبی میرزاده نوازنده ای تمام عیار

مجتبی میرزاده نوازنده ای تمام عیار

مجتبی میرزاده نوازنده ای تمام عیار

مجتبی میرزاده:

متولد 27 اسفند ماه سال 1324 در استان کرمانشاه که  زندگی هنری پرکاری داشت و در 26 تیر ماه سال 1384 برای همیشه کوچ کرد البته آثار به جای مانده از او همیشه بوی تازگی می دهد .

نوازنده و آهنگسازی بسیار متبحر و فعال در موسیقی ملی ، موسیقی کردی، تک نوازی، دونوازی، موسیقی فیلم ، موسیقی پاپ ، موسیقی کلاسیک و…..

بدون شک در موسیقی کشورمان هم چون مجتبی میرزاده با خلق آثار متعدد و متنوع و ملودی های شیرین و مهارت در نوازندگی و با تکنیک به ندرت پیدا می شود.

مجتبی میرزاده

او تقریبا ساخت همه جور موسیقی در کارنامه درخشانش دارد و با خواننده های زیادی کار کرده است .آثاری را با استاد محمدرضا شجریان، حسن زیرک،مظهر خالقی  در کارنامه خود دارد و هم چنین دیگر خواننده ها هم چون اکبر گلپایگانی، نادر گلچین، علیرضا افتخاری، محمد گلریز، و…

سازهای کمانچه، وسه تار را هم در حد استادی می نواخت.

یکی از چهره های تاثیر گذار موسیقی ملی بود. در موسیقی کردی هم هرکس صدای منحصر به فرد و ماندگار حسن زیرک خواننده نامی کرد را گوش کرده باشد آثای بی نظیر استاد میرزاده را هم گوش کرده است.

می گویند حسن زیرک شهرتش را مدیون مجتبی میرزاده است.

به اصرار یکی از آشنایان پدر برای او ویولونی خریدن و همان سرآغاز معرفی یک نابغه به موسیقی  کشورمان شد و مدت ها به صورت گوشی آثاری را که از رادیو پخش می شد را درمی آورد و تمرین می کرد.

در مسابقات هنری رامسر در رشته نوازندگی ویولون نفر اول شد و محمد یاحقی دوم شد. در سالهای بعد در نوازندگی سنتور و هم چنین نقاشی دوم شد.

مجاتبی میرزاده

او نوازندگی خود را متاثر از پرویز یا حقی می داند اما شخصیت نوازندگی مستقل خودش را داشت.او در نواختن کمانچه نیر سبک نوازندگی ابداعی مخصوص به خودش را داشت.

مجتبی میرزاده در همان نوجوانی از کرمانشاه به سنندج می‌رود و فرصت بهتری را برای پرداختن به موسیقی پیدا می کند  وی در سنندج با ارکستر استاد حسن کامکار همکاری می‌کند و پس از چندی دوباره در سال ۱۳۳۹ به کرمانشاه بازمی‌گردد. به قول خودش : «من به رادیو کرمانشاه رفتم و صدای ساز من مورد تأیید استادانِ آن زمان قرار گرفت. آهنگ‌های متعددی تنظیم کردم که با صدای حسن زیرک، ابراهیم خوشنوا، مرتضی تندر، مظهر خالقی و خیلی‌های دیگر ضبط و پخش شد».

 میرزاده در سال ۱۳۴۶ با کسب رتبه سوم آزمون در دانشگاه هنرهای زیبا پذیرفته می‌شود و یک سال بعد هم از آزمون رادیو با تأیید بزرگانی چون مرحومان استادان علی تجویدی، مصطفی کسری، حبیب‌الله بدیعی و محمد میرنقیبی سربلند بیرون می‌آید تا بدین ترتیب همکاری خود را با رادیو در تهران آغاز کند..میرعلی‌نقی درباره شیوه نوازندگی مجتبی میرزاده می گوید : سلوکِ موسیقایی و فردیِ وی به‌گونه‌ ای بود که در پی رسیدن به نوازندگی در ارکستر سمفونیک نبود، او می‌توانست نوازنده قطعات خود باشد.

مجتبی میرزاده
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.