هزوه طبیب طبیعی

هزوه طبیب طبیعی

هزوه طبیب طبیعی

هزوه یا طبیب طبیعی

گیاهی است یک ساله با طبعی گرم که در مناطق مختلف غرب کشور درارتفاعات رشد می کند وهم چنین در نواحی  گرم و خشک معمولا بر روی صخره ها می روید.

در بهار آذین بخش صخره ها می شود از باران جاری شده بر صخره می نوشد و با ساقه کوتاه و برگ های ریز مهیای چیدن در ماه خرداد می شود.

در مناطق سرد ییلاقی و هم چنین در مناطق گرم و خشک می روید.البته گونه منطقه گرم و خشک آن بسیار معطر است.

ساقه ان پس از تحمل بی آبی و گرمای خشک تابستان تا سال بعد می ماند تا از همان ریشه جوانه بزند.

هزوه

بی دلیل نیست که وقتی این گیاه در مسیر چرای گوسفندان قرار می گیرد لبنیات و ماست و روغن محلی به شکل غیر قابل تصوری خوش طعم و گیرا است و این چنین اوازه روغن کرمانشاهی را به گوش همه می رساند.وقتی در فصل بهار به کوهنوردی می روی شاید به دلیل جلوه های زیبا وچشم نواز طبیعت و تنوع مخلف گل و گیاه خیلی به این گیاه دقت نکنی و یا آنرا نبینی اما وقتی با کفش هایت از روی ساقه های معطر آن رد می شود ناخودآگاه مشام تو از بوی خوش آن پر می شود و متوجه می شوی که از روی آن رد شدی.

جالب است که بدانید مردم محلی این گیاه را به خوبی می شناسند و از برداشت آن در کوهستان احساس خوشایندی دارند زیرا از قدیم و ندیم از آن به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و یک مسکن فوری استفاده کرده اند.

بهتر است بگویم در شرایطی که مردم عشایر و روستاییان  به پزشکان دسترسی نداشتن این گیاه نقش یک فوق تخصص را در درمان مسمویت ها برایشان داشت.

برای رفع عطش و خستگی افزودن مقداری از آن به چایی معجزه می کند خصوصا وقتی غذای سنگینی میل کرده باشی به عنوان یک هضم کننده قوی به داد شما می رسد.

در مناطق غرب کشور این گیاه در عطاری ها پیدا می شود.اگر یگ بار شامی کباب را با طعم آن تجربه کنید به یقین برای همیشه به آن وابسته می شوید.

تذکر مهم زیست محیطی : اگر روزی گذارتان به کوهستانها غرب کشور افتاد و به این گیاه برخوردید فراموش نکنید که آنرا از ریشه نکنید کمی بالاتر از ریشه از ساقه برداشت کنید تا فرصت رویش را برای سال بعد از او نگیرید.

این گیاه هنوز کاملا شناخته شده نیست ولی روزی کسی از راز خواص آن پرده بر خواهد داشت .چیدن و در نهایت پاک کردن آن نیاز به صبر و حوصله دارد ما به دقت آن را برایتان مهیا کرده ایم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.