پروفسور مظفر پرتوماه

پروفسور مظفر پرتوماه

پروفسور مظفر پرتوماه

 

پروفسور مظفر پرتو ماه در سال ۱۳۲۰ هجری خورشیدی در محله جورآباد سنندج در خانواده‌ای زحمت‌کش دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی خودش را در زادگاهش و تحصیلات ششم ابتدایی و سیکل اول خود را با رتبه عالی از سرگذراند و بعد از آن به دانشسرای مقدماتی وارد شد و بعد از دو سال به عنوان شاگرد نمونه دیپلم گرفت و سرانجام در دبیرستان هدایت سنندج، دیپلم رشته ریاضی فیزیک را با رتبه اول کسب کرد.

 

بعد از گرفتن دیپلم و شرکت در آزمون سراسری وارد دانشسرای عالی تهران شد و سه سال در آنجا به تحصیل پرداخت و جزء نفرات برتر دانشگاه شد.

 

به سبب هوش و زیرکی که داشت و رتبه های عالی که در زمان تحصیل خود بدست آورده بود ؛ زمینه اعزام خود را به وسیله وزارت فرهنگ به آمریکا فراهم کرده بود.

 

بعد از یکسال و نیم تدریس در حوزه ریاضی، فیزیک و ادبیات در شهر سقز سرانجام در سال ۱۳۴۳ هجری خورشیدی به منظور ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در ایالت ویسکانسین در شهر مادیسون اقامت کرد و در دانشگاه معتبر ویسکانسین در رشته فیزیک هسته‌ای شروع به تحصیل کرد و تا مقطع دکتری پیش رفت.

 

پروفسور پرتوماه در انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا عضو می شود و

حضور و فعالیت در این انجمن دینی باعث شد تا پروفسور پرتوماه دوسال دیرتر دکترایش را اخذ کند ولی پروفسور پرتوماه پس از اخذ مدرک دکتری خود در سازمان فضایی آمریکا یا همان ناسا شروع به فعالیت می کند.

 

در سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی به ایران باز می گردد و به عنوان نماینده دولت و ناظر بر انتخابات شورای شهر سنندج برگزیده می شود.

بعد از انتخابات و برگزیده شدن یازده نفر به عنوان شورای شهر سنندج در سال ۱۳۵۸ هجری خورشیدی از طرف رئیس جمهور وقت آن زمان یعنی “ بنی صدر” جهت همکاری با دولت دعوت می شود و به عنوان مشاور عالی رئیس جمهور در امور علمی و رئیس سازمان صنعتی پژوهش‌ ایران منصوب می شود، اما بعد از مدتی از سمت خود استعفا می دهد و دوباره راهی آمریکا می‌شود تا فعالیت خود را با ناسا ادامه بدهد ، اما به دلیل همکاری با دولت و شورای انقلاب، مورد بی‌مهری قرار می گیرد و مانع همکاری او با ناسا می‌شوند.

 

به پیشنهاد دوستانش تحصیلات خود را در زمینه فیزیک پزشکی ادامه داد و پس از فارغ‌التحصیل شدن در مقطع فوق دکترای تخصصی در موسسه‌ای وابسته به ناسا کار خودش را در زمینه درمان بیماران سرطانی شروع می‌کند و در این زمینه نیز توانست به موفقیت‌های بزرگی دست یابد و از جمله دستاوردهای مهم او اختراع دستگاهی است در زمینه درمان بیماران سرطانی.

 

به مدت ۱۹ سال در بیمارستان ناسا در زمینه فیزیک پزشکی فعالیت می کند اما در پی حمله به برج‌های سازمان تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر که مسلمانان واقع در آمریکا و اروپا تحت فشار قرار گرفتند ابتدا اخراج و بعدها او را از کار بازنشست کردند.

 

پروفسور مظفر پرتو ماه موفقیت‌های کم‌نظیری در عرصه علوم و تکنولوژی به دست آورد و از بزرگ مردان کورد این سرزمین بود و سرانجام در سال ۱۳۸۴ دار فانی را وداع گفت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.