گنور(وه‌نه‌گی)

گنور(وه‌نه‌گی)

گنور(وه‌نه‌گی)

گنور(وه‌نه‌گی)گیاهی است خوش رنگ و زیبا که در اوایل بهار در ارتفاعات خصوص در مناطق ییلاقی و کوهستانی می روید. نام این گیاه در منطقه ایلام و جنوب استان کرمانشاه وه‌نه‌گی و در منطقه کردستان به نام گنور شناخته می شود و در زبان فارسی به کرفس کوهی معروف است و از خانواده چتریان است. دارای رنگی سبزی متفاوت و براق است که از فاصله های دور نگاهها را به خود جلب می کند.

میزان بارندگی شروع فصل بهار و دمای هوا در میزان رویش و سرعت رشد آن تاثیر گذار است.پس از گذشت تقریبا 20 روز قابل برداشت است به نحوی که ساقه وسط آن چیده می شود و پس از کندن پوست آن قابل خوردن است. در صورتی که گیاه به موقع برداشت نشود وسط ساقه آن رفته رفته خالی می شود وبه رنگ سفید در می آید که دیگر مانند قبل ترد نیست و قابل خوردن نیز نمی باشد.

گنور چیست

به طور طبیعی حاوی یک گازی مخصوص به خود است که در حین خوردن قابل تشخیص است در صورتی که به صورت یک جا به مقدار زیادی ازآن مصرف کنید، مقداری گیجی ایجاد می کند.

گیاه گنور در دوران گذار فصل بهار یک سره در حال رشد و قد کشیدن است و زمانی که هوا گرم می شود و همه جا به رنگ زرد متمایل می شود به اوج بلندی خود می رسد قد آن در جاهایی که بکر و دست نخورده باشد تا دو متر هم می رسد. در طول این مدت تغییر رنگ دیدنی و زیباست و سپاس در هر شاخه نازک آن گلهای ریزی باز می شود که در پایان بهار به بذر درشت و سیاه رنگی تقریبا به اندازه یک عدس می رسد.

بذر این گیاه را در هر کجا که هوا سرد باشد بکارید قابل رویش است و پس از گذشت یک سال ریشه گیاه در انجا برای همیشه می ماند و هر ساله به صورت خود رو سبز می شود.

در مقاله زیر شما را با برخی از خواص این گیاه آشنا می کنیم.

اندامها مختلف گیاه شامل برگ و ساقه و ریشه در درمان فشار خون و درمان التهاب و هم چنین تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد.

فشار خون

تحقیقات اولیه نشان داده که عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی به پیشگیری و درمان فشار خون بالا در افراد کمک می کند.

مقادیر قابل توجه پتاسیم موجود در کرفس کوهی به کاهش فشار خون بالا کمک می کند.

چربی خون و قلب

مقادیر بالای فلاونویید های موجود در کرفس کوهی به کاهش کلسترول و چربی خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و آتروز اسکلروزیس را کاهش می دهد.

معده و دستگاه گوارش

گفته می شود که مصرف کرفس کوهی به بهبود هضم غذا کمک می کند، برای پیشگیری و درمان معده درد، زخم معده، کرون و کولیت روده مفید است و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.